הגיגים על עיצוב משרדים

הגיגים על עיצוב משרדים

הסנדלר הולך יחף – רב משרדי האדריכלים מאובזרים ברהיטי איקאה לבנים, תקרה פריקה וקירות חשופים. עם סיום לימודי הוזמנתי לראיון עבודה במשרד אדריכלים ולהפתעתי גיליתי משרד עם רצפת שיש אפורה, תקרה חשופה, עמודי בטון עגולים, חדר ישיבות מזכוכית ואמנות על הקירות. העיניים שלי הוארו באור חדש, באותו הרגע החלטתי  – פה אני רוצה לעבוד!  לשמחתי התקבלתי ובמשך 3 שנים התמחיתי בעיצוב משרדים. החלל המעוצב בו שהינו היווה חלון ראוה ליכולת החברה לעצב חללים מקוריים, יפים ומוקפדים. בעבודתי בניו יורק המשכתי בקו זה ועבדתי על מגוון פרויקטים החל ממשרדי המגזין ניוז-וויק, וליגת הבייסבול האמריקאית ועד עיצוב משרדים לבנק מורגן סטנלי. כיצד מתרחש תהליך תכנון משרד? אילו שיקולים יש לקחת בחשבון? טיפים ועצות לאלו שעושים זאת בעצמם, הגיגים ומחשבות, הכל מכל בנושא משרדים בפוסט הבא.

05 _ Newsweek

שלב ראשון  – גיבוש פרוגרמה

סוף מעשה במחשבה תחילה, שלב זה דורש יותר מחשבה ופחות פעולה. יש להכין רשימה של כל בעלי התפקידים בחברה על פי חלוקה למחלקות או לקשרי עבודה. יש לקחת בחשבון שיקולים של מעמד, מסורת משרדית ופרקטיקה, מי יזכה במשרד פרטי? מי יחלוק משרד? האם יש אזור של אופן ספייס? למי דרושה פרטיות?  מי זקוק לשקט?  מי מקבל לקוחות? מי ירוויח מישיבה משותפת? 71 _ Newsweek

יש להתכוונן על הפונקציות הדרושות לתפקוד המשרד, כגון קבלה, חדר ישיבות, חדר שרתים, ארכיון וכד’. תכנון נכון מנסה לדייק את האפיון הדרוש לכל פונקציה: מה השטח שנקצה לאזור הכניסה והקבלה? מה השימוש שיעשה בחדר הישיבות? כמה אנשים הוא נדרש להכיל ? האם הוא ימוקם בכניסה או בחלקו הפנימי והפרטי של המשרד? האם יהיה מטבחון? האם יהיה אזור לאכילה משותפת?50 _ Newsweek

שלב שני – מיתוג החברה

שלב זה הולך יד ביד עם השלב הראשון ובו אנו לוקחים את הפונקציות של המשרד ומחברים אותם עם מחשבות עיצוביות, מה אנחנו רוצים לשדר כחלק מהשיקולים שלנו.  לדוגמא: משרד עו”ד קלאסי יעדיף חלוקה למשרדים פרטיים ועיצוב ספון בחיפויי עץ, משרד היי-טק יעדיף ישיבה בחלל אופן ספייס ושימוש בריהוט קליל וצבעוני, משרדים יצירתיים אוהבים מראה תעשייתי מחוספס של לופט וכד’.

הפנים של המשרד הם אזור הקבלה, ההמתנה וחדר הישיבות, לרב הם ממוקמים בסמוך לכניסה, לכן נשתדל להשקיע בהם את המירב שכן הרושם הראשוני הוא הקובע.

15 _ Newsweek

שלב שלישי – תכנית העמדה

בשלב זה אנחנו מחלקים את החלל הנתון על פי הפרוגרמה שנקבעה. בחלוקת התכנית המשאב היקר ביותר הוא החלונות, משרד ללא חלון אינו נעים לעבודה ומתאים יותר לאחסון, או כחדר שרתים. במידת האפשר, מקצב החלונות בקירות מסך יקבעו לנו את מיקום הקירות המפרידים בין המשרדים השונים. נשתדל למקם את חללי העבודה הגדולים המשותפים באופן שימלאו את האזורים הפנימיים מצד אחד וגם ייהנו מגישה לחלונות מהצד השני. מנהלים ומנכ”לים אוהבים לקבל את המשרד הפינתי, זה שנהנה משני כיווני חלונות.

נבחן את אופי הישיבה בחללים שהוקצו, במקרה של חלוקה למשרדים תמיד נעדיף את הסידור בו העובד יושב כשפניו לדלת הכניסה.

E:work2015Clickoptplansclick-pl-base A3pl (1)

באזור האופן ספייס נחליט, האם יש מחיצות אקוסטיות בין עמדות העבודה? הקיוב הידוע והמוכר, או שבוחרים בישיבה יותר חברתית בה העובדים יושבים פנים מול פנים במרכז החדר ולא בהיקף.

מטבחון – כיום נהוג לאפשר מקום ישיבה לאכילה משותפת של העובדים, אני ממליצה להימנע מישיבה מול בר הפונה לקיר, שולחן משותף מעודד שיחה וחברות בין העובדים.52 _ Newsweek

שלב רביעי – עיצוב

אנו “מבלים” בעבודה את רוב שעות היום שלנו, אני מאמינה שסביבת עבודה נעימה מעלה את התפוקה של העובד ועוזרת ליצירת תחושת נאמנות לחברה המעסיקה אותנו. מקרים בהם טרחו והשקיעו ברווחת העובדים , עודדו השקעה ונתינה חזרה למעסיק. ניתן להתאים את העיצוב לתקציב שיש בידינו אך החשוב ביותר הוא מתן תשומת הלב לפרטים הקטנים שכן הם אלו שיוצרים את התחושה הנעימה אותה אנו רוצים לקבל. מומלץ להיעזר במעצב פנים, שכן מעצב טוב יידע להתאים את התכנון לתקציב להוציא ממנו את המרב. להלן כמה טיפים ועצות מדורגים ע”פ העלות שלהם.

$ לתקציב נמוך $$ לתקציב בינוני $$$ לתקציב גבוה

40 _ Newsweek

תיקרה –

התקרה הרווחת ביותר היא תיקרה אקוסטית פריקה עם תאורת פלורסנט 60/60 ס”מ. אלו שאינם בעלי מקצוע ממעיטים בחשיבות התקרה וזו טעות נפוצה. כמעט כל שינוי או חריגה מהתקרה הפשוטה ישדרג משמעותית את תחושת המשרד, החל באריחים יותר מעניינים ואיכותיים, דרך תיקרה חשופה  ועד לתקרת גבס באזורים החשובים .

$  גם  אם התקציב נמוך שדרגו את אריחי התקרה הפריקה לכאלו חסרי טקסטורה שנראים חלקים יותר. ההבדל בעלות קטן והרושם שנוצר הרבה יותר איכותי. הדגשתו של גריד הקונסטרוקציה ע”י צביעתו באפור כהה ייתן רושם רב בעלות קטנה יחסית.

$$  למראה תעשייתי נהוג להשאיר את התקרה על כל המערכות שבה חשופה, משקיטים את העומס של האלמנטים ע”י צביעה  בצבע אחיד (לבן, אפור או שחור).

$$$  גופי תאורה נותנים את הטון לחלל והם יבדילו בין מראה איכותי ויוקרתי לבין מראה פשוט. העלות, גם אם בסיסית,  של התאורה גבוהה כך שכדאי לשדרגה רק במקרים שיש לנו תקציב. בכל מקרה מומלץ לשדרג את התאורה באזור היחצנות שלנו (קבלה, המתנה וחדר ישיבות).77 _ Newsweek

רצפה –

בעזרת הרצפה ניתן להגדיר אזורים שונים, ליצור בידול בין מעבר לאזור עבודה ולתת את הטון העיצובי לחלל. בעזרת מקוריות ניתן להשיג אפקטים מרשמים בעלויות שאינן גבוהות יחסית.

$  למרות כל ההבטחות על שטיחים מחומרים דוחי כתמים, ואריחים מתחלפים, שטיחים נוטים להתבלות מהר יחסית ותמיד יראו פחות טוב מאשר רצפת למינציה זולה ופשוטה.

$$  פי וי סי לרב משמש כריצוף לחדרי אחסון ומעבדות, אך יש כיום דוגמאות צבעוניות שיכולות לשמח כל חלל אם משתמשים בהן כראוי.

$$$  לבעלי תקציב אני ממליצה על פרקט תלת שכבתי או בטון אדריכלי שמגיע היום בצבעים וגמרים שונים והוא גם עמיד וגם יפה.

60 _ Newsweek קירות –

אחד הכלים ליצירת האווירה הרצויה במשרד היא עיצוב של הקירות, קירות לא מטופלים ישאירו חלל ערום ויתנו תחושה של ריקנות.

$  אפשר להגיע לתוצאות יפות בעזרת צביעה של קירות, שימוש בטפטים ובמדבקות קיר.

$$  הוספת חלונות זכוכית קבועה יעזרו להעביר אור טבעי לחללים הפנימיים ויוסיפו למראה של המסדרונות.

$$$  חיפויי עץ, בטון או פרטים בחיתוך לייזר ייצרו חוייה מעניינת ושונה בחלל.

benNaftali

דלתות –

רב האנשים עובדים כשדלת משרדם פתוחה, אך לדלתות חשיבות הן כגורם המאפשר פרטיות והן כמעצבי המסדרון.

$  דלתות פשוטות לבנות יראו יותר טוב על רקע של קיר בגוון אחר, החל מאפשרות של אפור בהיר וסולידי ועד לבחירות נועזות יותר של צבעים עזים.

$$  דלתות זכוכית עוזרות להעביר אור למסדרון הפנימי ובכך חוסכות בהוצאות התאורה ונותנות הרגשה נעימה.

$$$  דלתות בנגרות מיוחדת יתנו מראה יוקרתי ואל זמני לחלל.

עמדות עבודה –

בבחירת עמדת העבודה יש לקחת בחשבון  נוחות ועמידות לאורך הזמן כגורמים ראשונים וניראות כגורם משני. לרב יבחרו לפחות שני סוגי עמדות, האחת לעובדים והשניה למנהלה.

$  למראה צעיר עמדות פשוטות וזולות בגוון לבן  יתאימו. בכל מקרה, לעולם אל תבחרו בפורמייקה דמויית פורניר יש לה מראה זול והיא זכורה לכולנו מהשירות הצבאי.

$$  ניתן לשלב בין רגליים פשוטות ומשטח יותר מתוחכם, יש כיום פורמייקה עם טקסטורות של בד או בטון שנראות יפה.

$$$  עמדות יוקרתיות מפורניר או שידרוג של פירזול העמדות  יעניקו מראה יוקרתי לכל חלל. אני נמנעת מעמדות עבודה מזכוכית , לטעמי מגע הזכוכית אינו נעים.

64 _ Newsweek

צמחיה –

אני מאמינה גדולה שצמחיה משדרגת כל חלל ובביתי  אני דוגלת במדיניות עציץ בכל חדר.

$  עציצים פשוטים תמיד יעשו את העבודה, יש לוודא כי הם מקבלים השקיה באופן שוטף כי עציץ נבול הוא מראה עצוב.

$$  דשא סינטטי יכול לשדרג כל חלל וליצור אשליה של גינה נעימה. הקפידו לבדוק את תקן העמידות שלו לאש.

$$$  מערכת של אדניות עם השקיה אוטומטית או קיר ורטיקלי ירוק יעשו רושם שלא ימחה בקלות.

אמנות –

אומנות או שנמות, אחד מסממני התרבות שלנו. לדעתי זו חובה בכל משרד ואני לא מתכוונת לתליית עבודות האומנות של הילדים מהגן.

$  אתרים של פוסטרים, דורשים שעות של נבירה אך יכולים לתת מענה פשוט ויעיל.

$$  אומנות מקומית של אמנים צעירים בתחילת דרכם. קיימת גם אפשרות להשכיר אומנות מתחלפת על הקירות.

$$$  שכירת משרד אוצרות המתמחה בהתאמת האומנות למראה ולאוירה הרצויה לנו.

1 R smallלתמונות השראה של משרדים  אתם מוזמנים להיכנס לחשבון הפינטרסט שלי לספריית המשרדים.

גלריית משרדים

 

Submit a Comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support